فصل های مهم زیست کنکور

فصل های مهم زیست کنکور و انتخاب فصل هایی که بیشترین تکرار در درس زیست کنکور را دارند انتخاب هوشمندانه برای مطالعه زیست در دوران نزدیک کنکور است؛ اما با توجه به ترکیبی بودن درس زیست در کنکور، انتخاب فصل های مستقل که با سایر فصل ها مرتبط نباشید کار سختی است. اما در این مقاله به صورت کامل و با جزئیات، مهمترین فصل های زیست کنکور را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

این مقاله در هر سطحی از زیست که باشید مناسب شماست و همه قسمت های زیست هر سه پایه به صورت کامل بیان شده است.

مباحث زیست کنکور

زیست کنکور از سه پایه دهم یازدهم و دوازدهم تشکیل شده است که کتاب اصلی به عنوان منبع مادر برای مطالعه زیست کنکور است.

 • زیست دهم شامل 7 فصل
 • زیست یازدهم شامل 9 فصل 
 • زیست دوازدهم شامل 8 فصل است.

تقسیم بندی زیست بر اساس پایه برای مطالعه قسمت های مهم به هیچ عنوان توصیه نمیشود زیرا اکثر فصل های زیست با فصل های پایه دیگر به صورت ترکیبی باید مطالعه شود به همین علت تقسیم بندی قسمت های مهم زیست بهتر است که به صورت مبحثی انجام شود که در ادامه به صورت کامل شرح داده شده است.

تقسیم بندی زیست از نظر مباحث

مباحث مهم زیست کنکور
 • مباحث بدن انسان: فصل های 1 تا 5 زیست دهم + فصل های 1 تا 5 و فصل7 زیست یازدهم
 • مباحث  جانوری: مباحث آخر فصل های 2 تا 5 دهم + 1 تا 4 و فصل 7 زیست یازدهم + فصل 8 دوازدهم
 • مباحث ژنتیک: فصل 6 زیست یازدهم + فصل 3 و 4 دوازدهم
 • مباحث گیاهی: فصل 6 و 7 زیست دهم + فصل های 8 و 9 یازدهم + فصل 6 دوازدهم

با استفاده از دسته بندی بالا خیلی راحت میتوانید زیست را به صورت مبحثی تقسیم بندی کنید؛ در این نوع دسته بندی فصل های ترکیبی زیست دقیقا برای هر پایه مشخص هست و میتوانید به مطالعه هر قسمتی که نیاز داشتید بپردازید.

رعایت پیش نیاز های زیست برای انتخاب فصل های مهم زیست کنکور

دنیای زنده فصل یک زیست دهم؛ از مهمترین قسمت ها برای مطالعه و شروع زیست هست و از طرفی پیشنیاز اساسی برای مطالعه همه مبحث های زیست به حساب میآید!.

شما برای مطالعه مباحث یا قسمت های زیست جانوزی، بدن انسان، گیاهی، سلولی و ملکولی و حتی ژنتیک، نیاز به اطلاعاتی درمورد: بافت، سلول، ملکول و…. دارید که فصل یک زیست دهم حکم پیشنیاز را ایجاد میکند و برای مطالعه و آموزش مفهومی هر مبحث از زیست به اطلاعات این فصل نیاز دارید.

 

فصل های مهم زیست کنکور

تا اینجا توضیحات کاملی در مورد تقسیم بندی مبحثی زیست به شما عزیزان ارائه دادیم اما اصل مطلب یعنی قسمت های مهم زیست برای کنکور را در ادامه با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور شما و همچنین درصدی از زیست که برای کنکور خواهان آن هستید را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

70 درصد زیست کنکور

اگر قصد کسب درصد 70 درس زیست کنکور هستید مباحث و فصل های زیر را حتما با دقت یادداشت و مطالعه کنید.

70 درصد زیست کنکور

با مطالعه مباحثی که بالاتر در تصویر میبینید شما 70 درصد زیست کنکور را مطالعه میکنید یعنی مباحث بدن انسان، زیست گیاهی و زیست جانوری + فصل یک زیست دهم دنیای زنده که از مهم ترین و پر تست ترین قسمت های زیست کنکور هستید و اهمیت بالایی برای مطالعه زیست و کسب درصد بالا دارند؛ چنانچه از مطالعه قسمت زیست گیاهی ناراضی هستید میتوانید طبق قسمت پایین عمل کنید.

60 درصد زیست کنکور

اگر قصد مطالعه قسمت گیاهی زیست را ندارید میتوانید قسمت گیاهی را با مباحث ژنتیک جایگزین کنید که در این صورت 60 درصد زیست کنکور را با مطالبی که بالاتر گفته شد (بجز زیست گیاهی) پوشش میدهد.

50درصد زیست کنکور

50 درصد زیست کنکور

بسته به زمان موجود و سطح شما میتوانید طرح 50 درصد زیست کنکور که از قسمت های مهم زیست را پوشش میدهم استفاده کنید؛ 50درصد زیست کنکور چیزی حدود 3 ماه زمان برای مطالعه نیاز دارد.

مباحث مهم زیست کنکور برای 50 درصد عبارتند از: فصل یک زیست دهم، دنیای زنده و زیست جانوری و بدن انسان

این مباحث جمعا 12 فصل زیست که حدودا 50 درصد این درس تخصصی تجربی( مهمترین درس کنکور تجربی) را پوشش میدهد. چیزی حدود 23 سوال از زیست

30 درصد زیست کنکور

30 درصد زیست کنکور

انتخاب طرح 30 درصد زیست کنکور با طرح هایی که بالاتر گفته شد کاملا متفاوت است و برای تسلط به این 30 درصد از زیست باید به مباحث زیست جانوری و انسانی را از کنکور حذف کنید و به مطالعه فصل های مستقل زیست مثل مباحث گیاهی، سلولی و ملکولی بپردازید. فصل اول زیست دهم دنبای زنده از فصل های مهمترین فصل هایی است که به علت پیشنیاز بودن باید در تمام طرح ها گنجانده شود.

تسلط به 30 درصد زیست کنکور چیزی در حدود 2 ماه زمان نیا دارد

20درصد زیست در کنکور 1403

اگر اوضاع درصد هاتون توی زیست خیلی خرابه و همچنین زمان خیلی محدودی تا روز کنکور دارید، با مطالعه این قسمت یعنی 20 درصد زیست کنکور میتونید مباحث خیلی ضروری که 20 درصد از کل زیست رو پوشش میده مطالعه کنید.

این طرح شامل 4 فصل از کل زیست میشه و مدت زمان تقریبی 1 ماه برای مطالعه این 4 فصل زمان نیاز دارید که شامل:

 • فصل یک زیست دهم دنیای زنده
 • فصل 6 زیست یازدهم
 • فصل های 3 و 4 زیست دوازدهم
 • توصیه میشه اگر تونستید فصل 7 زیست یازدهم رو هم مطالعه داشته باشید
دیدگاه‌های نوشته

*
*