روش مطالعه فیزیک کنکور رتبه های برتر

بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور رتبه های برتر از زبان خودشان با بیشترین بازدهی، چیزیه که میخوایم با این مقاله از موسسه فولیتو بهتون آموزش بدیم. اگه میخوای روش حرفه ای مطالعه فیزیک رو کامل یادبگیری و حتی از زبان خود رتبه برتر ها بشنوی حتما این مقالرو تا انتها مطالعه کن ( مخصوصا ویدیو و صحبت رتبه برترها درمورد فیزیک ) و حتما نظرت رو انتهای همین مقاله برامون کامنت کن.

بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور رتبه های برتر چگونه است؟

برای مطالعه درس فیزیک داوطلبین و دانش آموزان عزیز کنکور باید ابتدا از اهمیت درس فیزیک، تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور (بودجه بندی فیزیک کنکور) و مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این درس تخصصی اطلاع داشته باشن که مطالعه شون هدفمند باشه.

بهتره که ابتدا از اهمیت درس فیزیک کنکور مطلع باشید.

روش مطالعه فیزیک کنکور رتبه های برتر

اهمیت درس فیزیک در کنکور تجربی و ریاضی

درس فیزیک یکی از دروس تخصصی دانش آموزان رشته تجربی و ریاضیه، که داوطلبان باید قبل از اینکه شروع به تست زنی این درس تخصصی کنن، ابتدا باید آموزش درسنامه ای این درس تخصصی رو ببین و پس از اینکه آموزش درسنامه ای رو برای یک فصل از فیزیک کامل کردن، نوبت به تست زنی آموزشی میرسه و در نهایت با تست آزمایشی کامل میشه.

(تفاوت تست زنی آموزشی و تست زنی آزمایشی یا سنجشی اینکه در تست زنی آموزشی زمان و تعداد سوال خیلی مهم نیست و هدف آموزش و آشنایی با انواع تست هاست. اما در تست زنی آزمایشی یا سنجشی، تعداد سوالات و همچنین مدت زمان پاسخگویی به سوالات باید مطابق کنکور باشد.)

در ادامه با اهمیت بیشتر درس فیزیک کنکور آشنا میشیم:

ضریب درس فیزیک در کنکور تجربی

برای اصولی مطالعه کردن فیزیک باید ابتدا از ضرایب این درس تخصصی اطلاع داشته باشید: درس فیزیک در کنکور رشته تجربی ضریب 7 و در کنکور رشته ریاضی ضریب 12 داره، و این به معنی مهم و با اهمیت بودن این درس تخصصیه؛ مخصوصا برای بچه های ریاضی فیزیک. خیلی از داوطلبین از اهمیت بالای این درس تخصصی بی خبرن و نهایت تلاششون برای این درس در حد 40 درصد یا 50 درصد هست؛ اما اگه شما بتونید این درس رو با درصد بالا بزنید میتونید یکی از رتبه برتر های کنکور باشید.

بودجه بندی فیزیک کنکور

دونستن بودجه بندی فیزیک کنکور میتونه خیلی بهتون کمک کنه تا از تعداد سوالات هر قسمت از فیزیک و مخصوصا فصل های مهم فیزیک کنکور مطلع باشید و بدونید که از چه قسمت هایی بیشتر سوال میاد. پس محتویات این جدول رو حتما برای خودتون جایی بنویسید که داشته باشید.

بودجه بندی فیزیک کنکور رشته تجربی

تعداد سوالات فیزیک کنکورسال 98سال 99سال 1400
فیزیک و اندازه گیری1 سوال1 سوال1 سوال
کار، انرژی و توان2 سوال1 سوال2 سوال
ویژگی های فیزیکی مواد3 سوال3 سوال2 سوال
دما و گرما3 سوال2 سوال3 سوال
الکتریسیته ساکن3 سوال3 سوال3 سوال
جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم2 سوال4 سوال3 سوال
مغناطیس و القای الکترو مغناطیسی3 سوال2 سوال3 سوال
حرکت بر خط راست3 سوال3 سوال3 سوال
دینامیک3 سوال2 سوال3 سوال
نوسان و امواج4 سوال7 سوال4 سوال
آشنایی با فیزیک اتمی و هسته ای3 سوال2 سوال3 سوال
مجموعه سوالات30 سوال30 سوال30 سوال

بودجه بندی فیزیک کنکور رشته ریاضی

فیزیک رشته ریاضی جدول بالا + مباحثی مثل ترمودینامیک و قوانین گازها در سال دهم و همچنین سقوط آزاد، حرکت دایره ای، پراش امواج، تداخل امواج، شکاف هسته ای و گداخت هسته ای در سال دوازدهم اضافه تر نسبت به رشته تجربی دارد.

مدت زمان پاسخگویی به سوالات فیزیک

بعد از اینکه از تعداد سوالات فیزیک مطلع شدید باید از زمان مورد نیاز برای پاسخ دادن به سوالات فیزیک هم مطلع باشید.

تعداد سوالات داوطلبین رشته تجربی 30 سوال است که باید در مدت زمان 75 دقیقه به سوالات فیزیک پاسخ بدهند.

همچنین تعداد سوالات داوطلبین رشته ریاضی فیزیک 35 سوال است که باید در مدت زمان 75 دقیقه به سوالات درس فیزیک پاسخ بدهند.

بهترین روش خواندن فیزیک کنکور

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر چگونه است؟

1) درک و یادگیری مفاهیم اصلی

روش مطالعه فیزیک رتبه برتر ها چگونه است؟

اولین روش مطالعه فیزیک به سبک رتبه های برتر اینکه بدونید اصل موضوع اون فصل از کتاب فیزیک چی میگه و مفاهیم رو به صورت عمیق یاد بگیرید (منظور اون فصل رو کامل درک کنید).

2) حفظ کردن فرمول ممنوع

خیلی از داوطلبین فرمول های فیزیک رو حفظ میکنن که این کار توصیه نمیشه چون فقط برای بعضی از سوالات جواب میده که اصلا روش مناسبی نیست. بهترین روش یادگیری و درک اون فرمول هست که بتونید عمیق درکش کنید. در این صورته که میتونید خیلی از سوالات فیزیک رو پاسخ بدید.

3) به فرمول های اصلی (مادر) توجه کنید

بعضی از فرمول ها اصلی و بعضی فرعی هستند؛ خیلی از داوطلبین بزرگترین اشتباهی که میکنن اینکه میان فرمول های فرعی و جزعی رو یادمیگیرن یا حفظ میکنن که این اشتباه خیلی بزرگیه. اما اگه فرمول های کلی و مادر رو یاد بگیرید کارتون خیلی خیلی راحت تره، فقط کافیه اون فرمول رو درک کنید.

یکی از بهترین اساتید فیزیک کنکور استاد میلاد ملاکیان که کل فیزیک هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم رو فقط با 14 فرمول اصلی تدریس و بیش از 3000 تست کنکوری از آزمون های معتبر کشور رو با همین 14 الگو به سبک انیمیشن و تصویر سازی شده، حل میکنه.


صفحه فیزیک میلاد ملاکیان مدرس درس فیزیک فولیتو


4) حل سوالات متنوع تالیفی و کنکوری

شما برای آموزش فیزیک کنکور ابتدا باید درسنامه اصلی فیزیک رو مطالعه کنید؛ و پس از اون، حل سوالات کتاب درسی. اما نکته ای که هست چطور سوالات تستی و کنکوری رو حل کنیم؟؟ بعد از اینکه مطالب و درسنامه اصلی رو مطالعه کردید حتما باید یکسری سوالات تستی رو به صورت آزمایشی و بدون درنظر گرفتن زمان حل کنید و حتما این سوالات تستی رو تحلیل کنید که کدام قسمت ها مشکل داشتید و کدام قسمت ها نتونستید سوال رو حل کنید. و در نهایت بعد از حل و تحلیل سوالات تستی نوبت به تست زنی آزمایشی یا سنجشی میرسه. در ادامه بهتون میگیم که چطور تست زنی سنجشی انجام بدید.

5) تست زنی آزمایشی یا سنجشی

بعد از اینکه تست زنی آموزشیتون تا حد قابل توجهی پیش رفت و با انواع سوالات تستی به صورت کامل آشنا شدید؛ نوبت به حل سوالات آزمایشی یا سنجشی میرسه که در این مرحله بهترین کار اینکه سوالات کنکور سال های قبل یا شبیه سوالات کنکور ولی از آزمون های معتبر رو با در نظر گرفتن شرایط و محیط کنکور و همچنین مدت زمان پاسخگویی به هر سوال آزمون بدید تا موقعیت خودتون رو در شرایط کنکور بسنجید.

توجه: توجه کنید که در هر مرحله اشتباهات رو در نظر بگیرید و برای آزمون بعدی به بهترین نحو عمل کنید.

جمع بندی:

اگر می‌خواهید یک درصد بالا برای درس فیزیک کسب کنید باید تسلط کافی بر موضوعات مختلف فیزیک داشته باشید. شما باید هر مبحث رو به نحوی مطالعه کنید که بتوانید که به هر نوع سوال مطرح شده به راحتی پاسخ بدید. همیشه سعی کنید که از حاشیه نویسی استفاده کنید. دفتر یادداشت داشته باشید و نکات مهم رو یادداشت کنید و آخر اون روز حتما یادداشت هاتون رو مرور کنید. این کار ها رو به صورت مداوم انجام بدید.

بهترین روش خواندن فیزیک کنکور رتبه های برتر

یکی دیگه از روش های مطالعه فیزیک برای دانش آموزانی که مدرسه ای هستن

یکی از روش های مطالعه فیزیک اگر دانش آموز هستید اینکه قبل از کلاس درس حتما پیشخوانی داشته باشید. سر کلاس باید به مطالب درسی خوب گوش بدید و مطالب درسی رو خوب یاد بگیرید و حتما همون روز، مبحثی رو که معلم آموزش داده کامل مطالعه کنید و مخصوصا از روی جزوه مرور داشته باشید و حتما حتما مثال هاش رو حل کنید.

حالا که کتاب رو مطالعه و مثال های داخل کتاب رو حل کردید، حتما همون موقع سراغ تست های کنکوری اون مبحث برید؛ هر چنتا تستی رو که میتونید حل کنید؛ تست های مختلف رو بررسی، حل و بعد از حل سوالات رو تحلیل کنید.

همیشه برای سوالات کنکور چنتا سوال از خود کتاب درسی و فقط با تغییر عدد میاد؛ پس متن کتاب درسی خودش میتونه در دوران مدرسه خیلی کمکتون کنه.

پیشنهاد میشه دانش آموزان رشته تجربی حداقل 10 ساعت و دانش آموزان رشته ریاضی حداقل 20 ساعت از مطالعه هفتگیشون رو برای مطالعه فیزیک کنکور اختصاص بدن.

دانش آموزان رشته تجربی و ریاضی دقت کافی داشته باشن که فقط مطالعه متن کتاب و فهمیدن موضوع کافی نیست و باید خودشونو با سوالات مختلف تشریحی و تستی به چالش بکشن. روش استفاده صحیح از فرمول هارو یاد بگیرید.

دیدگاه‌های نوشته

*
*