مطالعه فیزیک از صفر

سوال خیلی از دانش آموزان این است که چگونه فیزیک را از صفر یادبگیریم؟ در این مقاله روش های دقیق برای مطالعه فیزیک را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم. اگر روش های فوق را کامل و با دقت مطالعه و اجرا کنید به بهترین نتیجه خواهید رسید.

چند نکته مهم قبل از ارائه راهکار های آموزشی برای مطالعه فیزیک از صفر:

 1. برای مطالعه فیزیک از صفر و به صورت اصولی نیاز به زمان کافی دارید که بتوانید به سطح قابل قبولی از یادگیری فیزیک برسید
 2. برای آموزش این درس محاسباتی نیاز به تمرکز بالا در هنگام یادگیری دارید که از مهم ترین علت های موفقیت در هر آموزشی است.
 3. با یکبار مطالعه فیزیک به نتیجه دلخواه نخواهید رسید چون فیزیک درسی است که باید در آن تمرین و تکرار داشت؛ اما نگران نباشید در این مقاله تمامی روش های عملی و تئوری آموزش فیزیک از صفر را به شما داوطلبین عزیز آموزش خواهیم داد.

 

مطالعه فیزیک زا صفر

روش مطالعه فیزیک از صفر

یادگیری فیزیک از صفر می‌تواند چالش‌برانگیز اما در عین حال بسیار جذاب باشد. با کمی تلاش و برنامه‌ریزی، می‌توانید درک عمیقی از این علم بنیادی پیدا کنید و از آن در زمینه‌های مختلف زندگی خود استفاده کنید.

انتخاب منابع مناسب

 • کتاب درسی: اولین و مهم‌ترین منبع شما کتاب درسی فیزیک است. فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم مهم ترین منبع آموزش شما برای یادگیری این درس تخصصی است
 • منابع کمک آموزشی: منابع کمک آموزشی می‌توانند در فهم عمیق‌تر مفاهیم و حل مسائل به شما کمک کنند. در انتخاب این منابع دقت کنید و منابعی را انتخاب کنید که با سطح دانش شما تناسب داشته باشد. البته حتما قبل از انتخاب منابع، حتما یک بار کتاب های درسی فیزیک را به صورت روزنامه وار مطالعه کنید که به درک قابل قبولی از دنیای فیزیک برسید.
 • برای یادگیری فیزیک از صفر و پایه حتما ویدیو فصل صفر استاد میلاد ملاکیان را با دقت و تمرکز بالا ببینید. در این تدریس همه مطالب پایه ای و پیش نیاز های درس فیزیک برای یک دانش آموز یا داوطلب کنکوری به صورت کامل و جامع در کمترین زمان ممکن آموزش داده شده است.
مطالعه فیزیک از صفر

برنامه‌ریزی و مطالعه

 • برنامه‌ریزی: برای مطالعه و آموزش فیزیک، برنامه‌ریزی منظمی داشته باشید. نیاز به برنامه ریزی خاص یا صرف هزینه برای دریافت برنامه ریزی نیست؛ فقط کافیه هر روز ساعت مشخصی را صرف مطالعه فیزیک کنید. به عنوان مثال هر روز سایت 8 صبح تا 10 صبح را صرف مطالعه و یادگیری فیزیک کنید، عالی است.
 • مطالعه فعال: اگر در فیزیک صفر مطلق هستید، ابتدا از مطالعه خط به خط فیزیک شروع کنید و سعی کنید در زمان مشخص، مثلا یک هفته کل کتاب سه پایه فیزیک را ره صورت روزنامه وار مطالعه کنید. در غر این صورت اگر صفر نیستید ،فقط به خواندن کتاب اکتفا نکنید. سعی کنید مفاهیم را به زبان خودتان توضیح دهید و با مثال‌های مختلف داخل کتاب آن‌ها را درک کنید.
 • تمرین و حل مسئله: حل مسائل یکی از مهم‌ترین بخش‌های یادگیری فیزیک است. با حل مسائل مختلف، می‌توانید درک خود را از مفاهیم محک بزنید و مهارت‌های حل مسئله خود را ارتقا دهید.
مطالعه فیزیک از صفر

کمک گرفتن از دیگران

 • معلم: اگر در فهم هر قسمت از مفاهیم فیزیک مشکل دارید، از معلم خود کمک بگیرید. معلم شما می‌تواند به شما در درک عمیق‌تر مفاهیم و حل مسائل دشوار کمک کند. بهترین گزینه برای برای داوطلبینی که کلاس دهم، یازدهم یا دوازدهم هستن.
 • همکلاسی‌ها: با همکلاسی‌های خودتون گروه‌های مطالعه تشکیل دهید و با هم به حل مسائل و بحث درباره مفاهیم فیزیک بپردازید و هر کدومتون سوالی رو بلد نبود، از بقیه دوستاتون بپرسید و با هم سوالات رو حل کنید.
 • ویدیو های آموزشی: برای آموزش بهتر فیزیک میتونید به صفحه فیزیک ملاکیان مراجعه کنید که تدریس های کاملی از فیزیک رو به صورت رایگان برای شما عزیزان قرار دادیم. 

همچنین برای سایر آموزش های رایگان میتونید فولیتوتیوب رو سرچ کنید.

مطالعه فیزیک از صفر

حل سوالات کنکوری سال های قبل

حل سوالات کنکور سال های گذشته می تواند روش موثری برای مطالعه فیزیک از صفر باشد. با حل این سوالات می توانید با تیپ سوالات کنکور آشنا شوید، مهارت تست زنی خود را ارتقا دهید و نقاط ضعف خود را در درس فیزیک شناسایی کنید.

 • انتخاب سوالات مناسب: از بین سوالات کنکور سال های گذشته، سوالاتی را انتخاب کنید که با سطح دانش شما تناسب داشته باشند. از حل سوالات دشوار در ابتدای کار خودداری کنید.
 • تحلیل دقیق سوالات: پس از حل هر سوال، به طور دقیق آن را تحلیل کنید. به این معنی که بفهمید چرا پاسخ شما درست یا غلط بوده است. (از مهم ترین قسمت آموزش فیزیک برای کنکور).
 • دسته بندی سوالات: سوالات را بر اساس موضوع و تیپ دسته بندی کنید. این کار به شما کمک می کند تا درک عمیق تری از مفاهیم فیزیک پیدا کنید و مهارت تست زنی خود را در هر موضوع ارتقا دهید.
 • مرور و جمع بندی: پس از حل تعدادی سوال، به طور مرتب مطالب را مرور کنید و نکات مهم را یادداشت کنید.

نکاتی برای حل سوالات کنکور سال های گذشته

 • زمان را در نظر بگیرید: سعی کنید سوالات را در زمان تعیین شده حل کنید تا مهارت تست زنی خود را در شرایط کنکور ارتقا دهید. اگر در ابتدا، مدیریت زمان برایتان دشوار است اصلا نگران نباشید و به بهینه کردن زمان به مرور فکر کنید.
 • از ماشین حساب استفاده نکنید: در ابتدای کار، سعی کنید سوالات را بدون استفاده از ماشین حساب حل کنید تا قدرت محاسباتی خود را افزایش دهید.
 • فیزیک را در زندگی روزمره خود ببینید: سعی کنید مفاهیم فیزیک را در دنیای واقعی پیدا کنید. به عنوان مثال، هنگام رانندگی به قوانین نیوتن فکر کنید یا هنگام تماشای طلوع خورشید به پدیده شکست نور توجه کنید.
 • از آزمایش و خطا نترسید: برای یادگیری فیزیک، باید از آزمایش و خطا نترسید. سعی کنید با انجام آزمایش‌های ساده، مفاهیم فیزیک را به طور تجربی درک کنید.
 • از یادگیری لذت ببرید: فیزیک درسی جذاب و پر از شگفتی است. سعی کنید از یادگیری آن لذت ببرید و به دنبال کشف دنیای اطراف خود باشید.
 •  
دیدگاه‌های نوشته

*
*