بهترین روش جمع بندی فیزیک کنکور سراسری

فهرست مطالب

روش و نحوه جمع بندی فیزیک کنکور به روش رتبه برترها چیزیه که در این مقاله از موسسه فولیتو میخوایم به اون بپردازیم.

فیزیک یکی از درس های مهم کنکوره که میتونه تاثیر شگفت انگیزی روی نتیجه ی کنکور داوطلبان ریاضی و تجربی بزاره. این درس حجم بالایی داره و همین باعث میشه مطالب اش فراموش بشن و مدت زمان زیادی در حافظه نمونه برای همین تمام داوطلبین به یک جمع بندی مختصر و مفید و جامع نیاز دارن که بتونن در زمان کم و قبل از رسیدن روز کنکور چندین و چند بار مطالب و نکات مهم رو بخونن و یاد بگیرن و مرور کنن .

نحوه جمع بندی فیزیک هم مثل هر حرفه ی دیگه ای نیاز به یک سری فوت و فن و قواعد مشخص داره که شما دانش آموزان عزیز برای طی کردن یک جمع بندی فوق العاده و کامل نیاز دارین مهارت هایی رو آموزش ببینین تا شما رو توی این مسیر همراهی کنه ، ما در این مقاله شما رو با بهترین روش جمع بندی فیزیک به صورت کامل آشنا میکنیم . 

نحوه جمع بندی فیزیک کنکور

چگونه فیزیک را جمع بندی کنیم

برای جمع بندی کردن این درس تخصصی ما همیشه با سه دسته از دانش آموزان رو به رو هستیم که از نظر سطح علمی با هم متفاوت هستن ( دارای پایه ی ضعیف ، متوسط ، قوی ) دانش آموزان جز هر کدام از این دسته ها که باشن مراحل یکسانی رو باید طی کنن اما نکته ای که اهمیت داره این هست که دانش آموز در مرحله ی اول باید از خودش و سطح علمی اش شناخت کافی رو داشته باشه.

مراحل جمع بندی فیزیک کنکور

مراحل جمع بندی فیزیک کنکور را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

تعیین سطح دانش

اولین قدم در جمع بندی فیزیک کنکور، تعیین سطح دانش دانش آموزه؛ این کار به دانش آموز کمک می کنه تا بدونه که در چه مباحثی نیاز به مطالعه بیشتر داره. دانش آموزان و داوطلبین عزیز برای تعیین سطح خودشون میتونن از آزمون های آزمایشی، تست های تالیفی استفاده کنن.

مرور مطالب درسی

پس از مشخص شدن سطح دانش آموز یا داوطلب، نوبت به مرور مطالب درسی می رسه. در این مرحله، دانش آموز باید تمام مباحث درسی رو مرور کنه و به نکات مهم توجه داشته باشه. برای مرور مطالب درسی می تونید از کتاب درسی فیزیک یا جمع بندی فیزیک فولیتو استفاده کنید، همچین جزوات آموزشی، خلاصه نکات و یا فیلم های آموزشی هم منابع مناسبی برای جمع بندی هستن.

حتما سرفصل های فیزیک رو جمع آوری و طبق این سرفصل ها مطالب رو برای خودتون به سه دسته سخت نرمال و آسان تقسیم بندی کنید.   کانال تلگرام فیزیک استاد میلاد ملاکیان  malakian_Channel@

برای راحتی کار شما عزیزان سرفصل های فیزیک کنکور به صورت پایه ای در انتهای این مقاله جمع آوری شده است.

بهترین روش جمع بندی فیزیک کنکور

حل تست

حل تست یکی از مهم ترین بخش های جمع بندی فیزیک کنکور هست. حل تست به دانش آموز کمک زیادی میکنه تا نقاط ضعف خود رو شناسایی و رفع کنه. برای حل تست میتونید از سوالات آزمون های کنکور سال های قبل یا تست های آزمایشی و یا تست های تالیفی استفاده کنید.

تحلیل آزمون

پس از حل تست، باید آزمون ها رو تحلیل و نقاط ضعف و قوت خودتون رو شناسایی کنید. تحلیل آزمون به دانش آموز کمک می کنه تا برای آزمون های بعدی آماده بشه.

چگونه فیزیک را جمع بندی کنیم

نکات مهم در جمع بندی فیزیک کنکور

در جمع بندی فیزیک کنکور توجه به نکات زیر ضروری است:

 • برنامه ریزی دقیق

برای جمع بندی فیزیک کنکور باید یک برنامه ریزی دقیق و منظم داشته باشید. این برنامه ریزی باید متناسب با سطح دانش و زمان شما باشد.

 • مرور منظم

مطالب درسی را باید به صورت منظم و روزانه مرور کنید. مرور منظم به شما کمک می کنه تا مطالب رو بهتر یاد بگیرید و فراموش نکنید.

 • حل تست هدفمند

تست باید حتما به صورت هدفمند حل بشه. یعنی باید روی مباحثی که در اون ضعف دارید تمرکز کنید.

 • تحلیل آزمون

نکته خیلی مهم اینکه پس از حل تست، باید آزمون ها یا همون تست هایی که زدید رو  تحلیل کنید و نقاط ضعف و قوت خودتون رو شناسایی کنید و نقاط ضعفتون رو با تمرین و تکرار بهبود بدید.

جمع بندی فیزیک کنکور یک فرآیند زمان بر هست. اما با جمع بندی فیزیک کنکور استاد میلاد ملاکیان مدرس درس فیزیک فولیتو میتونید کل فیزیک رو بیش از 10بار برای هر سه پایه در کمترین زمان ممکن جمع بندی کنید.

بهترین کار اینکه از همون ابتدای سال تحصیلی به فکر جمع بندی برای کنکور هم باشید که البته جمع بندی فیزیک استاد میلاد ملاکیان هم کمک فوق العاده ای برای پیشرفت شما میتونه باشه.

مراحل جمع بندی فیزیک کنکور

بهترین روش جمع بندی فیزیک کنکور

به جای مقایسه کردن خودتون با دیگران و یا استفاده کردن از منابعی که فهم اشون براتون سخته و با استفاده از برنامه ای که اجرا کردنش براتون سنگینه موفقیت رو به دست نمیارید بلکه از موفقیت دور میشید .

بالاتر روش جمع بندی فیزیک رو آموزش دادیم که یکی از مراحلش تعیین سطح خودتون در هر فصل بود که بتونید قسمت هایی که ضعییف هستید رو شناسایی و بیشتر مطالعه کنید پس در گام دوم جدولی طراحی کنین و در پر کردن اون جدول با خودتون صادق باشید. تا بتونید برای مطالعه و تست هر درس به چقدر زمان نیاز دارید و از چه منابعی برای بالا بردن راندمان کاریتون باید استفاده کنید

دقت کنید جدولی که آماده میکنین جدولی مطابق جدول  زیر باشه :

 • درس فیزیک: مبحث هسته ای و ذرات:   متوسط :     30%
 • درس فیزیک: مبحث اپتیک و تصویر برداری:  قوی:      90%
 • درس فیزیک: مبحث الکتریسیته و مغناطیس:  ضعیف:      10%
 • و….

سرفصل هایی که انتهای این مقاله جمع آوری شده رو طبق جدول بالا برای خودنون بنویسید و جزئیات سخت یا آسان بودن هر فصل و همچنین درصد تست هایی که از اون فصل زدید رو مشخص کنید.

بعد از آشنا شدن با سر فصل های کتاب (که در انتهای آین مقاله گردآوری شده است)و همچنین شناخت وضعیت تحصیلی خودتون باید شروع کنید به جمع کردن مطالب، طبق اصولی که بالاتر گفته شد. اما در ادامه روش های دیگه ای برای جمع بندی کردن فیزیک رو به شما آموزش میدیم.

چگونه فیزیک کنکور را جمع بندی کنیم

مراحل اصولی جمع بندی کردن فیزیک کنکور

 • کتابچه ی فرمول

دفترچه ای بردارین و تمام فرمول های مهم فیزیک رو طبق سرفصلهای پایین داخلش بنویسید تا بتونین بهتر فرمولها رو در ذهنتون تثبیت کنید.

 • کتابچه ی تعاریف

تمام تعاریف مهم و ضروری رو جمع بندی کنین و حفظشون کنین اینطوری شباهت‌و تفاوت های تعاریف رو هم راحت تر تشخیص میدین و کمتر دچار خطا میشید.

 • تفکیک فصلها و مباحث

حتما یک جعبه یا محلی مشخص برای سوالات خودتون داشته باشید و تست هایی که پر نکته هستن و یا در حل اونها مشکل دارید رو جدا کنید و اونها رو مرور کنین تا زمانی که احساس کنین به تست ها تسلط کافی رو پیدا کردید.

 • خلاصه نویسی و نوت برداری

حتما برای هر درس خلاصه نویسی از مطالب جمع آوری کنید تا هم به طور منظم و دسته بندی شده مطالب رو در اختیار داشته باشید و هم بتونید موقع جمع بندی و مرور سریعتر این کار رو انجام بدید.

 • خلاصه نویسی

خلاصه نویسی هر چی کم حجم تر و پر محتوا تر بهتر اگر بعد از چندین بار مرور احساس کردین که مبحثی رو‌کاملا یاد گرفتید و دیگه نیاز به تکرارش نیست اون بخش رو از جزوه اتون حذف کنید و بر عکس اگر احساس کردین مطلب مهمی هست که میتونین به خلاصه نویسی اضافه کنین، اضافه کنید .

 • تدوین نمودار ها و جداول

قطع به یقین همه ی شما نیاز دارید مفاهیم رو به صورت نموداری و شکلی برای خودتون ترسیم کنین تا توی ذهنتون بهتر طبقه بندی بشه و در زمان حل کردن تست ها بتونید تصاویر و نمودار هارو به یاد بیارید.

 • استفاده از منابع کمک درسی مطمئن

در دوران جمع بندی معمولا زمان بسیار محدوده پس شما نیاز به یک منبع مطمئن دارین که نتیجه گیری از اون منبع برای شما صد در صد باشه و دوران جمع بندی زمان مناسبی برای تست کردن منابع و آشنایی با منابع مختلف و تدریس منابع نیست. پیشهاد عالی استفاده از دوره آموزشی جمع بندی فیزیک استاد میلاد ملاکیان هست که آیدی کانال برای آشنایی بیشتر با تدریس های ایشون malakian_channel@ هست.

 • مشخص کردن مفاهیم کلیدی

تمام مفاهیم کلیدی و فرمول ها را مشخص کنید و تعریف کوتاهی برای هر پاراگراف مهم بنویسید.

و این تعریف های ساده سازی شده رو مرتبا مرور کنید تا در ذهنتون ماندگار بشه.

 • مشاهده ویدیوها و توضیحات آموزشی: ویدیوهای آموزشی مرتبط با موضوعات فیزیک رو تماشا کنین تا مفاهیم را به صورت چند بعدی بفهمید.
 • تبدیل مطالب به تدریس خودتان:

 یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری عمیق، توانایی توضیح و آموزش مطالب به دیگرانه. به عنوان یک روش تقویتی، سعی کنید مطالب رو به دیگران توضیح بدید.

تمرین مداوم و تکرار موارد بالا می‌تونه به شما در یادگیری بهتر فیزیک کمک کنه.

چند توصیه برای جمع بندی فیزیک کنکور

 • برای آموزش فیزیک از منابع معتری مثل آموزش های موسسه فولیتو استفاده کنید.
 • بر روی تست های کنکور سال های گذشته تمرکز کنید.
 • با دانش آموزان قوی تر در این زمینه مشورت کنید.

امیدوارم این نکات تونسته باشه برای جمع بندی فیزیک کنکور شما دوستان عزیزم مفید باشه باشد.

سرفصل های فیزیک دهم

 1. حرکت: در این بخش، مفاهیم مانند مسیر، سرعت، شتاب، جابه‌جا و میانگین سرعت مورد بررسی قرار می‌گیره.
 2. نیرو و حرکت: مفاهیمی مانند نیرو، قانون نیوتن اول و دوم، نیروی وزن، نیروی مماسی و نیروی مرکزی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شه.
 3. جامدات: مفاهیمی مانند جامدات و خواص آنها، تغییر حالت‌ها و ترکیبات مختلف جامدات بررسی می‌شن.
 4. مایعات: در این قسمت، مفاهیم مرتبط با مایعات و خواص آنها مانند چگالی، فشار و آرشیو کنکوری آموزش داده می‌شن.
 5. گازها: مفاهیم مرتبط با گازها و قوانین گازها، فشار و دما و تغییر حالت گازها بررسی می‌شن.
 6. انتقال حرارت: مفاهیم انتقال حرارت به وسیله هادی، هم‌گرمی و تابش حرارتی مورد بررسی قرار می‌گیرن.
 7. فشار جوی: این بخش به مطالعه فشار جوی و علم هواشناسی مرتبط می‌پردازه.
 8. توان و انرژی: مفاهیم انرژی، کار، توان و قانون حفظ انرژی در فیزیک دهم مورد آموزش قرار می‌گیره.
 9. اصول پلیت: اصول پلیت و نظریه پلیت در فیزیک نیز مطرح می‌شه.
 10. امواج: مفاهیم امواج مکانیکی و تابشی در این بخش آموزش داده می‌شه.

سرفصل های فیزیک یازدهم

 1. الکتریسیته و مغناطیس: این فصل شامل مفاهیم مانند قانون کولمب، میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی، جریان الکتریکی، قانون امپیر و…..
 2. اپتیک: در این بخش، مفاهیم تابش نور، انعکاس و شکست نور، عدسی‌ها و تشکیل تصویر و مباحث مرتبط به دانش‌آموز اموزش داده میشه.
 3. امواج: مفاهیم امواج مکانیکی و الکترومغناطیسی نظیر امواج صوتی، امواج تابشی و امواج مایکروویو و رادیویی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شه.
 4. مباحث مدرن فیزیک: در این مرحله، مباحث مدرن فیزیک مانند تئوری نسبیت عام البرت اینشتین و مکانیک کوانتومی معرفی می‌شن.
 5. انرژی: این فصل به مفاهیم انرژی، کار، توان و قانون حفظ انرژی می‌پردازه.
 6. هسته‌ای و ذرات: مفاهیم مرتبط با هسته‌ای و ذرات زیر اتمی به شما آموزش داده می‌شه.
 7. امواج مکانیکی: این فصل به مفاهیم موج‌شناسی و اصول امواج مکانیکی اختصاص داره.
 8. توان: مفهوم توان و انواع مختلف توان در مباحث مدرن فیزیک مورد بررسی قرار می‌گیره.
 9. مباحث مکمل: در برنامه‌های آموزشی مختلف ممکن است مباحث مکملی نیز اضافه شود که به عنوان فصل‌های جانبی در نظر گرفته میشن.

سرفصل های فیزیک دوازدهم

 1. مباحث الکتریسیته و مغناطیس: این فصل شامل مباحث پیشرفته در زمینه الکتریسیته و مغناطیس است، از جمله قوانین مکانیکی لورنتز و اندازه‌گیری‌ها.
 2. اپتیک و تصویربرداری: در این بخش، مباحث تابش نور، عدسی‌ها، تصویربرداری و تئوری موج‌ها بررسی می‌شن.
 3. امواج و پراش: مفاهیم مرتبط با امواج مکانیکی و موج‌های الکترومغناطیسی، پراش و انکسار نور مورد بررسی قرار می‌گیرن.
 4. انرژی و مباحث مدرن: مفاهیم مرتبط با انرژی، قوانین نیوتن در حالت‌های معمولی و حالت‌های مدرن، تئوری نسبیت عام، و مکانیک کوانتومی به شما آموزش داده می‌شن.
 5. مباحث هسته‌ای و ذرات: مفاهیم مرتبط با هسته‌ای و ذرات میانی، شکل‌گیری عناصر شیمیایی و تعاملات هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرن
 6. پرتوها و موجک‌ها: مفاهیم مرتبط با پرتوها و موجک‌ها، اندازه‌گیری‌ها و تجزیه‌وتحلیل‌های مرتبط به شما آموزش داده می‌شه.
 7. تئوری‌های فیزیک مدرن: در این بخش، تئوری‌های فیزیک مدرن مانند تئوری نسبیت عام البرت اینشتین و مکانیک کوانتومی به صورت مفصل مورد بررسی قرار می‌گیرن.

جمع بندی

موسسه فولیتو در این مقاله شمارو با سر فصل های فیزیک هر سه پایه آشنا کرد و بعد از اون مراحل جمع بندی فیزیک رو از صفر تا صد به شما آموزش داد و همچنین راهکار های‌مختلفی برای جمع بندی فیزیک در اختیار شما قرار داد و از فواید جمع بندی آگاه شدین . 

بنابراین، با توجه به اهمیت بسیار بالای علم و فهم در دنیای امروز، جمع‌بندی فیزیک رو باید به عنوان یک اساس مهم در مسیر تحصیلی و حرفه‌ای خودتون در نظر بگیرین . 

دیدگاه‌های نوشته

*
*